The Teaching Course within the Jean Monnet Module has been started (During 2024-2025 Spring Semester)
In Spring 2025, within the framework of the Jean Monnet Module "Corporate Social Responsibility (CSR) in the European Union: Experience for Georgia” under Bachelor educational program of the Sokhumi State University the teaching course “Corporate Social Responsibility in the European Union“ (50 classroom/contact hours; 50 hours including: Lecture/Seminars - 45 hours, Midterm Examination – 2 hours, Final Examination - 3hours)  has been started. The teaching course is compulsory for students of bachelor programs in “Business Administration”, whereas for the students of any bachelor’s degree program is elective. Larisa Takalandze, Professor of the University, the Manager of the project, is giving lectures; Invited lecturer on seminars – doctoral student Teona Kacheishvili.
It should be noted that 150 students are registered for the teaching course (as provided by the project) from four Faculties of the University (Faculty of Business and Social Sciences, Faculty of Humanities, Faculty of Law and Diplomacy, Faculty of Natural Sciences, Mathematics, Technologies and Pharmacy). The total number of students was divided into 2 lecture and 5 seminar groups.
The purpose of studying is to form basic theoretical knowledge in the sphere of CSR in the EU, peculiarities of the public policy, ethics. The educational field of the teaching course “CSR in the European Union” assumes that having studied the course students will be better informed about the EU studies, EU Instruments for Smart and Sustainable Growth, EU-Georgia Association Agreement (AA), main forms of the CSR in the EU, characteristics public policies on CSR in the EU, CSR under COVID-19 Corona virus Pandemic, etc.